[æˈmːæk], [æˈmːæj]
MənşəFrom Proto-Turkic *em- (“to suck”). Cognate with Chuvash ӗм (ĕm).
Formalarəmən(non-past, participle, subjective) · əmmiş(participle, past, subjective) · əməcək(definite, future, participle, subjective) · (mənim +) əməcəyim(error-unrecognized-form) · (sənin +) əməcəyin(error-unrecognized-form) · (onun +) əməcəyi(error-unrecognized-form) · (bizim +) əməcəyimiz(error-unrecognized-form) · (sizin +) əməcəyiniz(error-unrecognized-form) · (onların +) əməcəyi(error-unrecognized-form) · əməcəkləri(error-unrecognized-form) · (mənim +) əmdiyim(error-unrecognized-form) · (sənin +) əmdiyin(error-unrecognized-form) · (onun +) əmdiyi(error-unrecognized-form) · (bizim +) əmdiyimiz(error-unrecognized-form) · (sizin +) əmdiyiniz(error-unrecognized-form) · (onların +) əmdiyi(error-unrecognized-form) · əmdikləri(error-unrecognized-form) · əmib(converb) · əməndə(general, participle, temporal) · əmdikcə(intensifier, participle)