MənşəFrom Proto-Turkic *īl-. Cognate with Chuvash йӑлмак (jălmak), йӑлӑ (jălă).
Formalarilməyi(accusative, definite) · ilməklər(plural) · ilmək(nominative, singular) · ilməklər(nominative, plural) · ilməyi(accusative, definite, singular) · ilməkləri(accusative, definite, plural) · ilməyə(dative, singular) · ilməklərə(dative, plural) · ilməkdə(locative, singular) · ilməklərdə(locative, plural) · ilməkdən(ablative, singular) · ilməklərdən(ablative, plural) · ilməyin(definite, genitive, singular) · ilməklərin(definite, genitive, plural) · ilməyim(first-person, nominative, possessive, singular) · ilməklərim(first-person, nominative, possessive, singular) · ilməyin(nominative, possessive, second-person, singular) · ilməklərin(nominative, possessive, second-person, singular) · ilməyi(nominative, possessive, singular, third-person) · ilməkləri(nominative, possessive, singular, third-person)
Mənbə: Wiktionary