/ˈæːntæːˣ/, [ˈæːn̪t̪æː(ʔ)]
Alkuperäääni (“sound”) + -tää
- transitiveto pronounce, enunciate, articulate
Muodotäännän(first-person, indicative, present, singular) · en äännä(first-person, indicative, negative, present, singular) · olen ääntänyt(first-person, indicative, perfect, singular) · en ole ääntänyt(first-person, indicative, negative, perfect, singular) · äännät(indicative, present, second-person, singular) · et äännä(indicative, negative, present, second-person, singular) · olet ääntänyt(indicative, perfect, second-person, singular) · et ole ääntänyt(indicative, negative, perfect, second-person, singular) · ääntää(indicative, present, singular, third-person) · ei äännä(indicative, negative, present, singular, third-person) · on ääntänyt(indicative, perfect, singular, third-person) · ei ole ääntänyt(indicative, negative, perfect, singular, third-person) · äännämme(first-person, indicative, plural, present) · emme äännä(first-person, indicative, negative, plural, present) · olemme ääntäneet(first-person, indicative, perfect, plural) · emme ole ääntäneet(first-person, indicative, negative, perfect, plural) · äännätte(indicative, plural, present, second-person) · ette äännä(indicative, negative, plural, present, second-person) · olette ääntäneet(indicative, perfect, plural, second-person) · ette ole ääntäneet(indicative, negative, perfect, plural, second-person)