/ˈæestæːˣ/, [ˈæe̞s̠tæː(ʔ)]
AlkuperäFrom Proto-Finnic *ägestädäk. Equivalent to äes (“harrow”) + -tää
Muodotäestän(first-person, indicative, present, singular) · en äestä(first-person, indicative, negative, present, singular) · olen äestänyt(first-person, indicative, perfect, singular) · en ole äestänyt(first-person, indicative, negative, perfect, singular) · äestät(indicative, present, second-person, singular) · et äestä(indicative, negative, present, second-person, singular) · olet äestänyt(indicative, perfect, second-person, singular) · et ole äestänyt(indicative, negative, perfect, second-person, singular) · äestää(indicative, present, singular, third-person) · ei äestä(indicative, negative, present, singular, third-person) · on äestänyt(indicative, perfect, singular, third-person) · ei ole äestänyt(indicative, negative, perfect, singular, third-person) · äestämme(first-person, indicative, plural, present) · emme äestä(first-person, indicative, negative, plural, present) · olemme äestäneet(first-person, indicative, perfect, plural) · emme ole äestäneet(first-person, indicative, negative, perfect, plural) · äestätte(indicative, plural, present, second-person) · ette äestä(indicative, negative, plural, present, second-person) · olette äestäneet(indicative, perfect, plural, second-person) · ette ole äestäneet(indicative, negative, perfect, plural, second-person)
Lähde: Wiktionary