/ˈkɑksio/, [ˈkɑ̝ks̠io̞]
Alkuperäkaksi (“two”) + -io
Muodotkaksio(nominative, singular) · kaksiot(nominative, plural) · kaksio(accusative, nominative, singular) · kaksiot(accusative, nominative, plural) · kaksion(accusative, genitive, singular) · kaksiot(accusative, genitive, plural) · kaksion(genitive, singular) · kaksioiden(genitive, plural) · kaksioitten(genitive, plural) · kaksiota(partitive, singular) · kaksioita(partitive, plural) · kaksiossa(inessive, singular) · kaksioissa(inessive, plural) · kaksiosta(elative, singular) · kaksioista(elative, plural) · kaksioon(illative, singular) · kaksioihin(illative, plural) · kaksiolla(adessive, singular) · kaksioilla(adessive, plural) · kaksiolta(ablative, singular)