/ˈkui̯ʋio/, [ˈkui̯ʋio̞]
Muodotkuivio(nominative, singular) · kuiviot(nominative, plural) · kuivio(accusative, nominative, singular) · kuiviot(accusative, nominative, plural) · kuivion(accusative, genitive, singular) · kuiviot(accusative, genitive, plural) · kuivion(genitive, singular) · kuivioiden(genitive, plural) · kuivioitten(genitive, plural) · kuiviota(partitive, singular) · kuivioita(partitive, plural) · kuiviossa(inessive, singular) · kuivioissa(inessive, plural) · kuiviosta(elative, singular) · kuivioista(elative, plural) · kuivioon(illative, singular) · kuivioihin(illative, plural) · kuiviolla(adessive, singular) · kuivioilla(adessive, plural) · kuiviolta(ablative, singular)
Lähde: Wiktionary